I buy discounted meat in my grocery stores. Check your meat section. They usually discount meat that can't be sold full price after sold date. There's nothing wrong with this meat but it's discounted half price or more. Another cheap cheap alternative is Chicken livers--I pay about $1.00 for a tub of chicken livers and because I'm afraid of raw, I slightly cook, leaving inside raw, the tub and divide it into 3 batches. When I make a batch of Honest Kitchen, I add one batch of the livers, which I don't have to because the HK has meat in it already, but I like giving her real meat with the hydrated meat. Although ZiwiPeak and HK sounds pricey, when you break down how long it last and how many feedings you get, it boild down to less than $2.00 a dog per day, not to mention the improvement of the dogs health (less vet trips) more money to invest in better quality food! I always buy the 10 lb box of HK and now that I've shown how good this food is have convinced my brother to feed his 3 boxers, so now when I order, I buy the 4-10 lb boxes (1 for me/3 for my brother) which boils down to a $12.00 a box savings. (A box at about $72.00 cost now $61.00).
Buying in quantity is usually the cheapest and best way. After I cook the whole tub of livers and use 1 portion, I freeze the other 2 til I'm ready for them. They thaw out quickly when I add them to the HK so there's no waiting. Ziwipeak is pretty expensive, but since I don't give Midgie treats except for an occasional Candy Cane (lol), she LOVES this food and I believe it has teeth cleaning potential. Just my opinion.