Everything that onyx said! Lol.
Fresh New Zealand ingredients, balanced raw diet, convenience of kibble. It's a wonder food!!
I put Toby on it just about a month ago and I will never take him off. His coat is better, no tears, more energy, tiny odorless poops, and he loves to eat!!!
If you do try it, start with the venison formula. It was recommended for me to start there because it is less rich than the lamb and some dogs do not like the venison and fish. So try the plain venison.
Don't let the price tag scare you. It lasts a long time because it is so calorie dense. Toby eats almost 1 ounce a day- that's it. That's 1/8 cup per day total!!!
The cheapest place to buy it seems to be amazon. That's where I buy it and the venison is about $30 per bag, which lasts 5.3 lbs Toby a little over a month.
Sent from my iPhone using PG Free