Chihuahua People Forum banner
1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
3,126 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I don't mean per dog, silly. ;) But if I did, Kahlua who cost $250 and weighs about 7lbs is nearly $36 per pound. =D Anyway... LOL....

What I was wondering is what on average you guys pay "per pound" for your dog's raw diet. Such as, what you try to stick to when it comes to red meat, poultry, or bone. I'm on a couple forums and was surprised to see that prices vary so much; seems like in certain areas of the world I wouldn't be able to afford to feed raw. I'm just curious!

Anyway for us, I live in Northern IL. Lately we've been paying nearly $2.50 per pound on average for beef which is getting higher and higher. For chicken, it's closer to $1.69 per pound. All of our organ meats, which we get at a nearby ethnic/import market is dirt cheap; usually less than $1 per pound... but since it's just 10% of the diet it doesn't save us much, lol. For bone, the price is usually the same as chicken because we get wings; BUT at the one store that sells chicken necks, we just pay $1 per pound and stock up there too since it's what they primarily eat.

During the summer, we have a farmer who sells us angus beef hearts for just $1.25 per pound and we stock up. There's a store in WI we're going to make a run to in a few days that has chicken breast, wings, and drummies for 99cents a pound on sale. Can't beat that lol. But still, seems when we CAN'T get a good deal, we end up paying so much. If we're having a really poor week; that's when we just get eggs or chicken hearts & gizzards lol... but rest assured that doesn't happen often; we try keeping the majority red meat.

Anyone have any ideas on "cuts" or things that help save money? Even the pork hearts we used to get dirt cheap went up to about $2 per pound now... lately I've become much more cost conscious. Valli Produce is our go-to store for the non-traditional things like hearts, kidneys, necks, etc. but I'm wondering if going directly to a butcher would save us since beef is what we need most.
 

·
Registered
Joined
·
14,441 Posts
I will have to keep better track of what I spend.... with one dog it's so easy to just roll a few things for him into the grocery bill for the week and I never notice the extra cost at all. I bet it's about $2.00 a pound or so.... I try and buy chicken on sale for 99 cents a pound. The cornish hens we get that are a pound each are $2.00 each on sale.
 

·
Registered
Joined
·
1,533 Posts
Chicken wings 2kg (4.4 lb) for $5 from Chinese market
Beef mince 2kg (4.4 lb) for $7 from Chinese market
Organs $5 per kg (2.2 lb) from the supermarket (will get from Chinese market next time, will be much cheaper)
Eggs $0 - my mum keeps chickens :)

I think this is very cheap, especially since I'm only feeding about 100 grams of food per day for both of my dogs.
When I run out of what i've got at the moment I will go back to the Chinese market (only 10 mins walk from my house) and look for a bit more variety of stuff. They have pidgeons, rabbits etc - hopefully the're pretty cheap.
 
1 - 3 of 3 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top